Styczeń

Nowy Rok ( Ańo Nuevo ) – 1 stycznia

Fira de Joguines – 1-5 stycznia

Targ zabawek z festynem ulicznym to pierwszy festiwal rozpoczynający nowo zapowiadający się rok.

Święto Trzech Króli ( Los Reyes Magos ) – 6 stycznia

Boże Narodzenie w Barcelonie obchodzone jest później niż gdziekolwiek indziej w Europie – z tej okazji 5 stycznia odbywa się tam Parada Trzech Króli. Trzej Królowie przybywają łodzią, a następnie ruszają w objazd po mieście, rozdając dzieciom słodycze. Według tradycji 6 stycznia w Barcelonie jest dniem obdarowywania się prezentami.

Luty

Karnawał w Barcelonie, Gironie i innych miastach

Tuż przed tradycyjnym okresem Wielkiego Postu w Barcelonie odbywa się wielki karnawał, w czasie którego ludzie świętują i oddają temu, co wkrótce stanie się zakazane. Podczas tej barwnej imprezy ulicami miasta przejeżdżają platformy na kołach, ludzie delektują się wspaniałym jedzeniem, a punktem kulminacyjnym wydarzenia jest pogrzeb króla karnawału!

Spannabis

To targi na których corocznie prezentowane są produkty związane przede wszystkim z uprawą i paleniem marihuany. Targą towarzyszą różnorodne wykłady i koncerty.

Movile Word Congress

Barcelona jest dużym centrum biznesu, i dlatego co roku w ostatnim tygodniu lutego odbywa się międzynarodowy kongres dotyczący telefonów i nowych technologii. Ostatni rok odwiedziło imprezę ponad 67 000 ludzi.

Marzec/kwiecień

Wielki Tydzień

  • Wielki Piątek (Viernes Santo)
  • Poniedziałek Wielkanocny (Lunes de Pascua)

Co roku setki pielgrzymów udaje się do kaplicy San Medir podczas Festes de Sant Medir de Gracia. W dzielnicy Gracia w Barcelonie gromadzą się wtedy tradycyjnie prawdziwe „łakomczuchy”. Orszak bogato zdobionych powozów i jeźdźców oddaje cześć patronowi bobu, rzucając w tłum łakocie.

23 kwietnia

Najsłynniejsze potrójne święto w Barcelonie: Święto św. Jerzego (Sant Jordi) patrona Katalonii, święto róży i święto książki (rocznica śmierci Cervantesa). Święto to obchodzone jest w Barcelonie od wielu lat. W tym czasie mężczyźni tradycyjnie obdarowują swoje panie różą, w zamian za co otrzymują książkę. W tym bardziej romantycznym niż Walentynki dniu ulice pełne są zakochanych.

Feria de Abril

Andaluzyjskie święto emigrantów z południa Hiszpanii w Barcelonie.

Kwiecień/maj

Barcelona  Bridal Week

W tym czasie w mieście gromadzą się międzynarodowi projektanci mody. Można zobaczyć tam najciekawsze kolekcje i to nie tylko stylizacji codziennych, ale również mody ślubnej, której towarzyszy bardzo ciekawa oprawa.

Dzień Pracy (Dia del Trabajo) – 1 maja

Sant Ponc

Targ ziół w Barcelonie.

Święto poezji

Każdego roku w maju przez tydzień ulice, pociągi i autobusy w Barcelonie zapełnione są wierszami z okazji święta poezji. W tym czasie w mieście odbywają się publiczne odczyty poezji, wykłady i warsztaty.

F1 Catalunya

Na torze Circuit de Catalunya, który położony jest w miejscowości Montmeló, na północ od Barcelony odbywa się wyścig Formuły 1.

Maj/czerwiec

Primavera Sound

Festiwal odbywa się w końcu maja lub na początku czerwca każdego roku, a jego frekwencja to ponad 100.000 uczestników w ciągu obfitych muzycznie trzech dniach. Zakres gatunków muzycznych na Primavera Sound obejmuje alternatywny, indie, electronic, pop, hip-hop, dance, folk, jazz, metal i muzyki eksperymentalnej. Ogłoszono, że to wydanie 2013 roku odbędzie się od 22 do 26 maja.

Czerwiec

3 czerwca

Odbywają się w Barcelonie obchody święta Bożego Ciała (Corpus Christi), podczas których fontanny dekoruje się pięknymi kwiatami, a na strumieniach wody „tańczą” puste skorupki jajek. Uroczystości kończą się paradą niezwykłych postaci z wielkimi głowami.

Sonar

Kolejny trzy dniowy duży festiwal muzyczny w Barcelonie dotyczący tylko muzyki elektronicznej gdzie w tamtym roku było 80 000 uczestników. Sonar jest podzielona na dwie części: część dzienna, która odbywa się w mieście Barcelona (Fira Montjuic) i część nocna, która odbywa się na dużym obszarze 10 000 m2 na obrzeżach miasta Barcelona (Fira Gran Via de L’Hospitalet). Tegoroczna edycja 2013 roku odbędzie się 13-15 czerwca.

Pride Barcelona

Z powodu otwartego charakteru miasta, poglądach ludzi i różnorodności panującej w Barcelonie co roku odbywa się międzynarodowy festiwal gejów i lesbijek. W 2013 roku Pride Barcelona Festiwal potrwa od 21 do 30 czerwca.

Noc Świętojańska (Nit de Sant Joan) – 23 czerwca

Dzień św. Jana (San Juan) – 24 czerwca

Lipiec

Festiwal teatralny w Barcelonie Teatre Grec

Europejski Festiwal Balonów

Co roku w oddalonym od Barcelony o około godzinę drogi mieście Igualada odbywa się Europejski Festiwal Balonów. Przybywają tam tysiące ludzi, aby podziwiać unoszące się w niebo jaskrawo ubarwione balony.

Sierpień

Wniebowzięcie NMP (Asuncion de la Virgen) – 15 sierpnia

Z okazji Święta Wniebowzięcia w dzielnicy Gràcia odbywa się tygodniowa zabawa uliczna, podczas której na jaskrawo udekorowanych ulicach króluje muzyka, teatr i taniec.

Wrzesień

24 września – Święto św. Eulalii (Patronki Barcelony), tylko w Barcelonie (Festa Major de la Merce)

Odbywa się corocznie na cześć Łaskawej Dziewicy (La Merce) patronki Barcelony. W dniu tego wspaniałego katalońskiego święta mają miejsce zabawy uliczne, koncerty oraz konkursy na najwyższe wieże budowane z ludzi. Jest bardzo głośno i hucznie obchodzone. Tego dnia w Barcelonie pojawia się wiele atrakcji.

Październik

Kosmopolis

Odbywający się co dwa lata Kosmopolis to festiwal literacki, na którym prezentuje się wszelkie gatunki literackie. Ta trwająca przez tydzień impreza obfituje w odczyty, wykłady i wystawy. Każdemu festiwalowi towarzyszy motyw przewodni – ostatnio był to światowy kryzys gospodarczy.

Kataloński Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges

Odbywa się od 1968 roku.

Listopad

Wszystkich Świętych (Todos los Santos) – 1 listopada

Festiwal  Jazzowy

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Barcelonie, odbywający się w piętnastu najlepszych ośrodkach muzycznych miasta jest znaczącym wydarzeniem w cyklu międzynarodowych imprez jazzowych. W ramach festiwalu, który przyciąga światowej sławy artystów i muzyków odbywa się ponad 70 ogólnie dostępnych dla publiczności koncertów.

Grudzień

Dzień Konstytucji (Dia de la Constitucion) – 6 grudnia

Świąteczne Mistrzostwa w Pływaniu (Copa Nadal de Natació)

Od 91 lat w porcie w Barcelonie organizowane są Copa Nadal de Natació. Do lodowatej wody skacze wtedy około trzystu zawodników, aby ścigać się na dystansie 200 metrów.

NMP Niepokalanego Poczęcia (Immaculada Concepcion) – 8 grudnia

Fira de Santa Llucia

Kiermasz szopek bożonarodzeniowych w Barcelonie.

Boże Narodzenie (Navidad) – 25 – 26 grudnia

To tylko niektóre z licznych imprez kulturalnych, festiwali, świąt w Barcelonie i Katalonii. Mamy więc nadzieję, iż umieściliśmy prawie wszystkie tak na dobrą zachętę. Ogólnie rzecz biorąc w tym mieście z pewnością nie będziecie się nudzili i zawsze znajdziecie coś dla siebie.

Twitter updates

RSS not configured

Sponsors