Barcelona – El Prat

Jest to główne lotnisko, znajduje się około 12 km od miasta. Podzielone jest na dwa terminale T1 i T2. Różnica między nimi jest taka, że pociągi do miasta odjeżdżają z T2. Między terminalami przez 24 h kursują bezpłatne autobusy, tak więc nie ma żadnego problemu z przedostaniem się z jednego terminalu na drugi.

Do Barcelony można dostać się na kilka sposobów: pociągiem R2 Nord, autobusem miejskim nr. 46, specjalnym autobusem Aerobus lub taksówką. W nocy autobusem N16 lub N17.

Pociąg – R2 NORD

Jest to najbardziej ekonomiczny środek transportu. Koszt przejazdu to niecałe 1 euro, przy zakupie biletu T-10, T50/30 lub T-70/30. Na stacji pociągów, która znajduje się tylko przy T2, kupicie również bilety komunikacji miejskiej T-DIA (bilet jednodniowy) i T-MES (bilet miesięczny).

Bilety kilkudniowe (na 2,3,4 lub 5 dni) kupicie w OFICINA DE TURISMO. Znajduje się ona wewnątrz terminalu w holu głównym (zarówno jak na T1 i T2). Otwarta jest od 8:30-20:30. Oprócz w/w biletów możecie tam zdobyć mapkę Barcelony oraz zasięgnąć informacji dotyczących miasta.

Pociągi odjeżdżają średnio co 30 minut. Pierwszy pociąg z lotniska odjeżdża o godz. 5:42, a ostatni o 23:38.

Zatrzymuje się on w Barcelonie na czterech stacjach, w nastepującej kolejności :

  • Barcelona – Sants – jest to Główny Dworzec Kolejowy w Barcelonie, na którym znajdują się również stacje dwóch linii metra: L5 – niebieska, L3 – zielona.
  • Barcelona – Passeig de Gracia – to stacja położona praktycznie w centrum miasta, do którego dojdziecie w 10 minut (Placa Catalunya). Linie metra, które się tam znajdują to L3 – zielona, L4 – żółta i L2 – fioletowa.
  • Barcelona – El Clot – Arago – na tej stacji znajdują się dwie linie metra L1 – czerwona i L2 – fioletowa.
  • Barcelona – Sant Andreu Comtal – to stacja położona blisko linii metra L1 – czerwona.

Pierwszy pociąg na lotnisko odjeżdża ze stacji Passeig de Gracia o godzinie 5:08, a ostatni o 23:07.

DOBRE RADY:

  • Gdy zdecydujecie się na pociąg to pamiętajcie, że bilet po skasowaniu jest ważny 1,15 h tzn. nie kasujcie biletu, nie przechodzicie przez bramki dopóki pociąg nie podjedzie na peron.
  • Jak skasujecie bilet i będziecie czekali na pociąg 30 minut na peronie to może zabraknąć Wam czasu by dojechać do miejsca zakwaterowania na jednym bilecie ( pociąg jedzie do Barcelony około 30 minut). Przy przesiadce z pociągu na metro, trzeba skasować bilet jeszcze raz, ale tylko po to by przejść przez bramki. Jeśli przekroczycie czas 1,15 minut to skasuje Wam bilet ponownie.
  • Jeżeli nie chcecie rozpocząć zwiedzania Barcelony od wizyty w Ambasadzie Polskiej to pilnujcie swoich bagaży i toreb podręcznych dosłownie wszędzie, pociągu, metrze, tam gdzie jest dużo ludzi i tłoczno.

Autobus miejski 46

Ma przystanek przed terminalami (T1,T2). Dojechać nim można, między innymi do Placa Espana. Znajdują się tam dwie linie metra L1 – czerwona i L3 – zielona. W autobusie można kupić tylko pojedynczy bilet za 2 euro. Jest on tylko ważny na ten przejazd. Przy jakiejkolwiek przesiadce na metro czy inny autobus trzeba kupić kolejny bilet co się w ogóle nie opłaca.

Aerobus

Jest to specjalna linia autobusowa, która kursuje między lotniskiem, a centrum Barcelony (Placa Catalunya). Czas przejazdu to ok. 35 minut.

Z T1 odjeżdża Aerobus A1 w zależności od pory dnia co 5-10 minut, a z T2 Aerobus A2 co 10-20 minut.

Kursują one między godziną 6 rano, a 1 w nocy. Koszt przejazdu to 5,90 euro. Można kupić od razu bilet w dwie strony, który jest tańszy i kosztuje 10,20 euro. Bilet powrotny jest ważny przez 9 dni.

Taksówka

Jest to wydatek między 35- 45 euro w zależności w jaką część miasta chcemy dojechać. Nie bądźcie zaskoczeni, gdy kierowca doliczy Wam do rachunku parę eurasów za bagaże. Taki zwyczaj :( .

Autobus nocny N16, N17

Poza taksówkami to jedyny środek transportu, którym możemy wydostać się z lotniska, bądź dojechać na nie w nocy. Jeżdżą one średnio co 20 minut. Czas przejazdu to około 50 minut.

Wszystkie autobusy nocne przejeżdżają przez Placa Catalunya. Nie będziecie więc mieć problemu z dojechaniem w nocy do centrum, gdzie znajduje się jeden z przystanków N16 lub N17. Znajdują się one dokładnie na ul. Ronda De La Universitat, jest to około 100 metrów od Placa Catalunya.

Na T1 dojeżdża autobus N17, natomiast N16 kieruje się na terminal T2.

Barcelona – Girona

Kolejne lotnisko znajduje się w Gironie, położonej około 80 kilometrów od Barcelony. Jest obsługiwane przez „tanie” linie lotnicze. Z tego lotniska można dostać się bezpośrednio do Barcelony autobusem lub taksówką.

Taksówka to wydatek około 150-180 euro więc lepiej będzie skorzystać z autobusu :).

Koszt przejazdu autobusem w jedną stronę to 16 euro. Opłaca się więc kupić bilet w obydwie strony, gdyż to wydatek 25 euro. Czas przejazdu to około 1,15 h.

Autobusy są zsynchronizowane z lotami i praktycznie po wylądowaniu będzie już na Was czekał na lotnisku. Jedzie on bezpośrednio do Barcelony na dworzec autobusowy Nord Estacion. Przy dworcu znajduje się stacja metra Arc de Triomf. Jest to czerwona linia metra L1.

Jeżeli lądujecie w Gironie późno w nocy i do tego Wasz samolot jest opóźniony, co może zdarzyć się w przypadku „tanich” linii, nie musicie się martwić, że utkniecie na lotnisku. Pomimo wyznaczonych godzin autobus zawsze czeka na pasażerów samolotu. Po dojechaniu do Barcelony po 24 w nocy ( nie licząc piątków, gdzie metro jeździ do 2 w nocy i soboty całą noc) zostaje Wam autobus nocny N4 albo taksówka. Przystanek autobusu nocnego znajduje się na pobliskiej ulicy Passeig de Sant Joan. Autobusy te zatrzymują się tylko na żądanie. Jak na pierwszą noc i brak znajomości miasta możecie mieć mały problem z dojechaniem do miejsca zakwaterowania. Lepiej więc będzie skorzystać z taksówki, ( koszt ok.15-25euro ) niż błąkać się po mieście, przynajmniej w tę pierwszą noc :).

Lotnisko W Reus

Jest ono położone około 110 km od Barcelony, obsługiwane jest również przez „tanie” linie lotnicze. Autobusy z lotniska w Reus jadą do Barcelony na dworzec autobusowy, który znajduje się przy Głównym Dworcu Kolejowym Sants Estacion ( metro: L5-niebieska linia i L3-zielona). Koszt biletu to 15,20 euro, a czas przejazdu to około 1,5h.

Twitter updates

RSS not configured

Sponsors