Komunikację miejską w Barcelonie w skali od 1 do 10 można śmiało ocenić na 10 ponieważ jest ona bardzo dobrze rozbudowana. Głównym środkiem transportu jest metro. Oprócz metra, które jest tu bardzo popularne, są autobusy dzienne i nocne jak również tramwaje. Korzystając z sieci komunikacji miejskiej można dojechać prawie wszędzie o każdej porze dnia i nocy.

Metro

Pierwsze dwie linie metra powstały już w latach 20 XIX wieku. Dzisiaj jest ich już 11, w mieście pięciokrotnie mniejszym niż Warszawa. Tak naprawdę nie ma znaczenia gdzie mieszkamy, tylko jak blisko stacji linii metra :). Dla przeciętnego turysty do poruszania się po mieście wystarczające jest tylko metro. Tym środkiem transportu dojedziemy w najważniejsze punkty w mieście. Barcelona nie jest duża biorąc pod uwagę to, że z jednego końca miasta na drugi możemy dostać się w 30 min. Ograniczeniem jest tylko czas kursowania metra:

 • niedz.- czw. od 5 rano do 24 w nocy
 • pt. od 5 do 2 w nocy
 • sob. od 5 przez całą noc.

Autobusy

Nawet jeśli metro gdzieś nie dojeżdża zawsze można dojść pieszo bądź wsiąść w autobus. Wybór sieci autobusowych jest również bardzo przyjazny dla turystów, ponieważ linii autobusowych jest ponad 100. Umożliwia to podróżowanie późnymi godzinami nocnymi w przeciwieństwie do metra.

Tramwaje

Barcelońskie tramwaje są uzupełnieniem sieci metra i autobusów. Po mieście poruszają się trzy rodzaje tramwajów:

Trambaix

Jest to szybki tramwaj łączący Baix Llobregat z obszarem miejskim Barcelony. Posiada trzy linie (T1, T2, T3).

Trambesos

Łączy Sant Andria de Besos i Badalonę z Barceloną. Obejmuje trzy linie (T4, T5 i T6).

Tramvia Blau

To nie tylko najstarsza, ale i najbardziej malownicza linia tramwajowa w Barcelonie. Jako połączenie zabytkowe jest ogromną atrakcją turystyczną, dlatego też posiadają indywidualne bilety. Przejazd w jedną stronę kosztuje 4,20 euro.

Godziny kursowania Tram Blau na Tibidabo:

 • 2.01-13.04 sobota, niedziela i święta od 10:00 do 18:00
 • 14-17.04  we wszystkie dni od 10:00 do 18:00
 • 18- 21.04 we wszystkie dni od 10:00 do 20:00
 • 22.04-22.06 sobota, niedziela i święta od 10:00 do 18:00
 • 23.06-11.09 we wszystkie dni od 10:00 do 19:30
 • 12.09-20.10 sobota, niedziela i święta od 10:00 do 19:30
 • 20.10-31.12 sobota, niedziela i święta od 10.00 do 18.00

Na pozostałe tramwaje obowiązują bilety komunikacji miejskiej.

Bilety

Ogólnie jest kilka rodzaji biletów. Wybór biletu zależy od czasu i liczby osób jaki będziemy spędzać w Barcelonie. Kupując bilet, macie możliwość podróżowania różnymi środkami transportu tj. metro, autobusy, tramwaje, pociągi (np. pociąg na lotnisko). Po skasowaniu biletu jest on ważny przez 1,15 h i w tym czasie macie możliwość swobodnego przesiadania się z jednego środka transportu na drugi. Najpopularniejszym z nich jest bilet T-10, który umożliwia nam 10 przejazdów za 10,20 euro. Na tym bilecie może jeździć kilka osób tzn. kasujecie go dostosowując do liczby podróżujących osób.

Można kupić również bilet kilkudniowy od 1-5 dni, ceny ich są następujące:

 • 1. dniowy – 8,60 euro
 • 2. dniowy – 15 euro
 • 3. dniowy – 22 euro
 • 4. dniowy – 28,50 euro
 • 5. dniowy – 35 euro

Kolejnymi biletami o których warto wspomnieć są:

T-50/30

Jest to pięćdziesiąt przejazdów do wykorzystania w ciągu miesiąca. Cena biletu to 43,50 euro. Jest to idealny bilet na pobyt dłuższy niż 10 dni lecz korzystać może z niego tylko jedna osoba.

T-70/30

Tzw. „bilet rodzinny” przeznaczony dla większej liczby osób. Jest to siedemdziesiąt przejazdów również do wykorzystania w ciągu miesiąca. Cena: 60,90 euro . Należy pamiętać o tym, gdy kupicie ten bilet będziecie musieli podróżować wspólnie.

Ciekawostka: T-MES to bilet imienny miesięczny i kosztuje 54,00 euro. Jak pięknie jest być turystą :)

Wszystkie ceny biletów są podane w 1 strefie, która obejmuję całą Barcelonę, pobliskie miejscowości jak również lotnisko El Prat.

Pozostałe środki transportu

Busy

Tak samo jak prawie w każdym większym mieście europejskim, tak i w Barcelonie jest tzw. sieć autobusów, która obwozi chętnych pasażerów po wszystkich najważniejszych atrakcjach miasta. W mieście są dwie firmy oferujące takie usługi: Barcelona Bus Turistic i Barcelona City Tour. Obydwie funkcjonują na tych samych zasadach. W ramach biletu, który jest ważny przez jeden lub dwa dni można wsiadać do autobusu i wysiadać z niego nieograniczoną liczbę razy. Dzięki temu możecie poznać od podszewki najbardziej interesujące Was zabytki i miejsca w całym mieście.

Barcelona Bus Turistic

Posiada trzy trasy (czerwoną, niebieską i zieloną), na których znajduje się 36 przystanków. W okresie letnim kursuje w godzinach od 9-20, a w zimowym od 9-19 (prócz 01.01 i 25.12). Natomiast trasa zielona kursuje tylko od 28.03 do 2.11. Koszt biletu to:

 • jednodniowy – dorośli 29 euro, dzieci 4-12 to 16 eur0, 0-3 gratis.
 • dwudniowy – dorośli 39 euro, dzieci 4-12 to 20 euro, 0-3 gratis

Barcelona City Tour

Obejmuje dwie trasy wschodnią (pomarańczową), i zachodnią (zieloną), na których łącznie znajdują się 44 przystanki. Kursuje tak samo jak sieć Barcelona Bus Turistic. Zmieniają się tylko ceny biletów:

 • jednodniowy – dorośli 30 euro, dzieci 16 euro;
 • dwudniowy – dorośli 40 euro, dzieci 21 euro.

Samochód

Aby wypożyczyć samochód, trzeba mieć skończone 21 lat, okazać paszport (lub dowód osobisty) oraz prawo jazdy (w niektórych wypożyczalniach musi być ważne co najmniej 1 rok) i kartę kredytową.

W Barcelonie działają wszystkie większe firmy zajmujące się wynajmem samochodów m.in., Avis, Budget, Hertz , Enterprice, Europcar dlatego rezerwacji można dokonać online już z Polski.

Skuter

Do wypożyczenia skuteru powinniście mieć ukończone 18 lat i przygotować takie same dokumenty jak w przypadku wypożyczenia samochodu. Podamy Wam kilka linków, gdzie możecie załatwić formalności z tym związane.

Rower

Piesze zwiedzanie tak ogromnego miasta nie jest łatwe. Tym, którzy woleliby jednak uniknąć podroży autobusem lub pociągiem, radzimy wypożyczyć rower. Barcelona dysponuje w pełni zintegrowaną siecią ścieżek rowerowych, a ponieważ w mieście znajduje się wiele parków i otwartych przestrzeni, rower stanowi bezpieczny i relaksujący środek transportu. Jest to bardzo ekonomiczny sposób na zwiedzanie miasta, dlatego też podamy Wam linki do stron, gdzie możecie je wypożyczyć:

Taksówki

Miasto obsługuje kilka tysięcy czarno-żółtych taksówek, których nigdzie nie brakuje. Podróżowanie nimi po Barcelonie to nie jest jakiś duży wydatek (ok.15-25 euro). Więc jeśli nie chce Wam się czekać na autobusy nocne, albo jesteście zmęczeni po „upojnej” nocy to „złapanie” taksówki jest bardzo dobrym pomysłem.

Twitter updates

RSS not configured

Sponsors