Region ten położony jest między Pirenejami, a Morzem Śródziemnym, od dawna uważana jest za najważniejszy hiszpański region turystyczny. Jest krainą niesamowicie urozmaiconą, posiadającą liczne zabytki historyczne sięgające okresu rzymskiego, muzea, centra różnorodnych sportów, parki rozrywki czy aquaparki. Miejscowa ludność kultywuje tradycje – liczne festiwale i święta odbywają się tam przez cały rok. Region turystyczny posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, mnóstwo atrakcji, malowniczy, zróżnicowany krajobraz, a także wspaniałą hiszpańską atmosferę. Katalonia to nie tylko Barcelona to również wiele innych wspaniałych miejsc. Niektóre z nich opisaliśmy Wam poniżej…

Girona

To miasto położone około 100 km na północ od Barcelony. Szczyci się jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Niezbyt duża, ale za to niezwykle klimatyczna stolica prowincji o tej samej nazwie wywiera niezapomniane wrażenia na odwiedzających ją turystach. Girona jest jednym z tych miast gdzie trzeba przyjechać kilka razy w roku ponieważ za każdym razem zaoferuje nam jakąś nową niespodziankę. Mieszkańcy Girony wiedzą, co znaczy dobrze się bawić, uwielbiają przeróżnej maści festyny, festiwale i imprezy kulturalne.

W mieście znajduje się wiele muzeów o różnorodnej tematyce takich jak: muzeum sztuki, muzeum miasta, muzeum pamięci żydowskiej, muzeum kinematografii, muzeum archeologi i całe dzielnice miasta, które są zakwalifikowane jako muzea zbiorowe. Godne zobaczenia są również Arabskie Łaźnie i dzielnica żydowska. W mieście zachowały się mury obronne chroniące miasto, których historia sięga IX wieku. Można sobie pospacerować po nich podziwiając panoramę miasta. Jeśli ktoś się zdecyduje zwiedzać wszystkie muzea może liczyć na 50% zniżkę.

Najlepszą, a zarazem najdroższą podróżą z Barcelony do Girony jest superszybki pociąg AVE, który jedzie 35 min i kosztuje 35 euro. Na szczęście to nie jedyna opcja podróży. Możemy dojechać tańszym pociągiem, którego koszt waha się miedzy 10 a 15 euro w jedną stronę. Pociągi odjeżdżają m.in. ze stacji Sants Estacion jak również El Clot – Arago i kursują praktycznie cały dzień.

Innym środkiem transportu jest oczywiście autobus, który odjeżdża z Nord Estacion. Koszt takiej przejażdżki to 13.50 euro w jedną stronę i 21 euro w obie strony.

Polecamy dla osób zagłębiających się w tajniki historii i kultury, momentami możemy się poczuć jakbyśmy wylądowali w innej epoce.

Figueres i Cadaques – Salvadore Dali

Miasta należące do tak zwanego trójkąta Dalego. Aby dopełnić ten trójkąt musimy dorzucić jeszcze małą wioskę, która nazywa się Pubol. Tam znajduje się zamek, który artysta podarował swojej żonie na urodziny.

W każdym z tych miasteczek znajdziemy coś związanego z Salvadore Dali, a po za tym możemy upajać się pięknem przyrody, gdyż miejsca te leżą w północnej Katalonii.

Cadaques to jedno z tych miejsc, które masz ochotę zobaczyć jeszcze raz. Tutaj znajduje się Port Lligat, a w nim jego dom w którym spędzał wakacje. Miejsce to jest dość luksusowe jak na lata w których żył Dali. Stamtąd artysta wypływał w morze i tam czerpał energie do tworzenia. Miejsce to odwiedzały takie sławy jak Pablo Picasso, Garcia Lorca, a nawet Albert Einstei.

W Figueres znajduje się „Teatro-Museu Dali de Figueres”, gdzie urodził się i zmarł Salvadore Dali. Wraz z Muzem Prado w Madrycie jest najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki w Hiszpanii. Wszystkie te trzy miejsca mają niesamowitą magię, którą pozostawił po sobie Salvadore Dali.

Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji biletu, gdyż ze względu na duże zainteresowanie możecie mieć problem w danym dniu z jego zwiedzeniem. Koszt wejścia do muzeum to ok. 12 euro.

Informacje znajdziecie na stronie: http://www.salvador-dali.org/en_index.html

Niestety  leżą one od siebie dość daleko i najlepszym środkiem transportu w tym przypadku jest samochód. Jeżeli go nie posiadacie  alternatywą jest pociąg lub autobus, którymi dojedziecie bezpośrednio do Figueres. Podróż pociągiem to ok. 1h. Koszt biletu to 20 euro w jedną stronę. Pociągi odjeżdżają m.in. ze stacji Sants Estasion i kursują mniej więcej co 1h. Autobusem odjeżdżającym z Nord Estasion dojedziemy w około 2h, a koszt biletu w dwie strony to 38 euro. Niestety pierwszy autobus do Figueres odjezdza dopiero o godz. 13.

Chcąc zwiedzić wszystkie trzy miejscowości proponowalibyśmy rezerwację  jednego noclegu w jednym z tych miast. Autobusy do Cadaques odjeżdżają ze stacji autobusów w Figueres, a przewoźnik nazywa się SARFA . Kursują też dosć rzadko. Mamy do wyboru cztery autobusy począwszy od godziny 8:00 rano. Ostatni autobus z powrotem do Figueres odjeżdża o 18:15. Koszt to około 12 euro w dwie strony. Do Zamku w Pubol dojedziemy pociągiem, ale później trzeba iść na pieszo 5 km. Dla zainteresowanych stacja docelowa to FLACA, która znajduje się na trasie Barcelona – Port Bou.

Lloret De Mar

To znany hiszpański kurort i uzdrowisko na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Odległość jaka dzieli je od Barcelony to ok. 70 km. Leży ono w północno – wschodniej części Hiszpanii. Miasto zostało założone w 1409 roku przez tamtejszych Piratów skąd wypływali atakować aragońskie statki. Nazwa miasta brzmi dość smutnie bo oznacza „płacz morza”. Pewnie ze strachu przed sławnymi piratami.

Piękne, górzyste tereny możemy podziwiać z bardzo czystych, lecz zatłoczonych plaż. Morze w tym miasteczku jest bardzo czyste i ciepłe. Bardzo słynne i liczne dyskoteki przyciągają tam turystów, kusząc doskonałym klimatem i niezapomnianą atmosferą. Miasteczko to jest bardzo bogate w różne atrakcje turystyczne, każdy znajdzie coś dla siebie, jedni stare zabytki, inni zaś kluby i dyskoteki. Główną atrakcją jest piękna plaża, z której możemy podziwiać skaliste brzegi z turkusową wodą. Znajduje się tutaj również gotycki kościół z  XV w. z kolorową dachówką i ogrody św. Klotyldy. Znany jeż również pomnik „żony rybaka”, która reprezentuje cierpiące kobiety czekające na swoich mężów.

Nieopodal Lloret de Mar znajduje się Park Wodny o nazwie „WaterWorld”, jest jednym z największych w Hiszpanii. Dojazd to jedyne 10 min od centrum miasteczka. Tam też znajdziecie busiki, które kursują bez przerwy do Parku Wodnego.

Koszt biletu do Parku  jest zależny od wzrostu, od 1,20 m >  kosztuje 30 euro, natomisat od 0,80 do 1,20 m 17 euro. Poniżej podamy Wam link do strony parku, gdzie znajdziecie wszystkie informacje:

http://www.waterworld.es/en/home.html

Najlepszym środkiem transportu z Barcelony do Lloret de Mar jest autobus, który odjeżdża z dworca Estacion Nord. Dworzec ten leży nieopodal stacji metra L1  Arc de Triomf. Autobusy kursują prawie co godzinę, a bilet to koszt 21 euro w obydwie strony. Podróż w jedną stronę trwa około 1h.

Kolejnym środkiem transportu może być również pociąg linia R1, dla tych, którzy lubią podziwiać piękno natury, gdyż trasa ta prowadzi wzdłuż linii brzegowej morza. Pociąg odjeżdża z takich stacji jak: Sants Estacion, Placa Catalunya, Art de Triomf jak również El Clot. Koszt biletu to ok. 6 euro. Pociągiem tym dojeżdżamy tylko do miejscowości Blanes. Przed dworcem kolejowym znajdują sie autobusy, którymi w 10 min dojedziecie do Lloret de Mar za niecałe 2 euro. Wybór należy do Was.

Polecamy serdecznie dla osób lubiących słońce, plażę i dobrą zabawę.

Montserrat

W masywie górskim  zwanym Montserrat, oddalonym o 40 km na północny – zachód od Barcelony znajduje się przepiękny Klasztor Ojców Benedyktynów. Usytuowany jest na osobliwych zlepieńcowych formacjach skalnych położonych na wysokości 720 m n.p.m.. Najwyższy szczyt tutaj sięga 1236 m n.p.m. Klasztor jest bardzo popularny wśród Katalończyków jak i wśród pielgrzymów kościoła rzymsko-katolickiego, przybywających tutaj z różnych stron Hiszpanii i całego świata, by zobaczyć figurę Czarnej Madonny oraz grotę w której ukazywała się Maria Dziewica. Montsarrat jest czynnie udostępniony dla zwiedzających, a w tamtejszym muzeum znajdują się dzieła takich malarzy jak El Greco czy Pablo Picasso.

Do klasztoru prowadzą cztery oznakowane szlaki, wiodących przez park górski, który znajduje się pod ochroną. Jedna z tras prowadzi do Santa Cova (Święta Jaskinia), w której prawdopodobnie znaleziona została La Moreneta (Czarna Madonna).

Najlepszą formą transportu jest pociąg, który odjeżdża ze stacjii Placa Espanya. Kursuje on co godzinę począwszy od 8:36 rano. Linia pociągu nazywa się R5 BARCELONA – MANRESA. Jeśli chcecie wiechać na górę kolejką linową to stacja docelowa nazywać się będzie  AERI  DE MONTSERRAT, natomiast jeśli wolicie dojechać kolejką zębatą (szynową) to powinniście wysiąść z pociągu na stacji  MONISTROL DE MONTSERRATCzas podróży to ok. 1h.

Bilety na wjazd na grzbiet możliwe do kupienia zarówno na miejscu, jak i na Placa Espanya.

Przy zakupie zintegrowanych biletów Trans Montserrat i Tot Montserrat na Placa Espanya należy zdecydować czy chcemy wjeżdżać kolejką linową Aeri Montserrat czy kolejką szynową Cremallera de Montserrat. Bilety nie różnią się ceną, ale z pociągu należy wysiąść na stacji odpowiadającej kupionemu biletowi.
W przypadku gdy nie interesuje nas zakup biletu zintegrowanego, w celu zakupienia biletu na przejazd linią R5 należy zakupić bilet na Strefę 4 (Zona 4) – pojedynczy bilet kosztuje 3,40 euro.

Można kupić bilet kombinowany:

  • Pociąg + Kolejka  = 27,50 euro w obydwie strony
  • Pociąg + Kolejki + Muzeum + Posiłek  = 43,70 euro

Więcej informacji o kolejce linowej Aeri Montserrat: http://www.aeridemontserrat.com/index.php?&idioma=3

Informacje o rozkładzie jazdy pociągu R5 i cenach wjazdu kolejką szynową na stronie: http://www.fgc.cat/eng/index.asp

Ogólne informacje o zwiedzaniu wzgórza Montserrat: http://www.montserratvisita.com/en/index.html

Polecamy serdecznie dla osób lubiących oryginalne miejsca na świecie i zarazem wędrówki związane z kultem religijnym.

Port Aventura

To jeden z największych lunaparków w Europie, a zarazem w Hiszpanii. Położony jest około 80 km na południe od Barcelony. Na malowniczym wybrzeżu o nazwie Costa Dorada, tzw. „złote wybrzeże”, nieopodal Tarragony i Reus oraz brzegu morskiego w pobliżu miasteczka Salou, gdzie dodatkowo można wypocząć na plaży.

Znajduje się w nim najszybszy rollercoaster w Europie – Furius Baco (135km/h), jak również największa kolejka górska o nazwie Shambala (75 m). Park podzielony jest na obszary: Dziki Zachód, Meksyk, Chiny, Polinezja i Morze Śródziemne, a każdy z nich oferuje powiązane tematycznie atrakcje i spektakle. Dodatkowe, sezonowe atrakcje dostępne są w lipcu i sierpniu (Fiest Aventura zamiast standardowego Aquamusic), październiku i listopadzie (związane z Halloween) oraz grudniu (tematyka świąt Bożego Narodzenia).

Z Parkiem Przygód bo tak należy tłumaczyć nazwę  parku sąsiaduje Aquapark dla tych, którzy jeszcze nie mają dość….

Ma bardzo dobre połączenie z Barceloną. Najbardziej ekonomiczną formą dojazdu jest pociąg. Pociągi odjeżdżają m.in. z Estacion Franca, Barcelona Passeig de Gracia oraz Głónego Dworca Kolejoweg Sants  Estacion. Czas podroży to około 1h. Na dworcu można kupić bilet do Parku, a w nim zawarty bilet na pociąg.To koszt ok. 45 euro i zależny jest od miesiąca w jakim chcielibyście go odwiedzić. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie parku: http://www.portaventura.es/

Polecamy bardzo serdecznie dla szukających mocnych wrażeń.

Andorra

To małe księstwo leżące między Hiszpanią, a Francją. Stolica Andorry, Andorra de la Vella położona jest na wysokości 1400 m n.p.m. w jednym  z masywów górskich pięknych Pirenejów.Oddalone o około 200 km państewko oferuje nam przede wszystkim aktywny wypoczynek w górach i szał zakupów w stolicy, gdzie jest strefa bezcłowa i możemy za niewielkie pieniądze kupić tam naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Tak zwany „shoping” jest tutaj uprawiany bez przerwy.

Jeśli interesuje Was jazda na nartach to nie mogliście lepiej trafić. Znajdują się tutaj dwa bardzo dobrze wyposażone kompleksy narciarskie: Grandvalira i Vallnord. Sezon narciarski trwa tutaj praktycznie cały rok. Super przygotowane trasy narciarskie liczą około 150 km. Jednym słowem jak na narty to tylko do Andory. Najdłuższe zjazdy położone są na wysokościach między 2000 a 3000 m n.p.m.

Po za stolicą cały teren Andory to Park Naturalny z malowniczymi szlakami, gdzie można spotkać wiele dzikich zwierząt. Jednym z miejsc, gdzie możemy swobodnie poruszać się i podziwiać matkę naturę jest Naturlandia. Jedną z głównych atrakcji jest zjazd na sankach po szynach z dość dużą prędkością, oczywiście jest to wszystko przez Was kontrolowane. Widoki naprawdę tego warte, a adrenalinka na pewno przy tym skoczy.

Po ciężkim dniu spędzonych w górach można się zrelaksować w super nowoczesnym ośrodku SPA, który nazywa się La Caldela. Możemy Was zapewnić, że wyjdziecie stamtąd jak nowo narodzeni i w pełni zrelaksowani już od ok. 35 euro/os. Andora to stosunkowo tani kurort wypoczynkowy o wysokim standardzie.

Jedynym środkiem transportu jest autobus, który odjeżdża z dworca autobusowego który znajduje przy Głównym Dworcu kolejowym Sants Estacion. Koszt przejazdu to 29 euro w jedną stronę i 49 euro w obie strony. Autobusy kursują co 2-3h od poniedziałku do niedzieli. Polecamy dla ludzi, którzy lubią aktywny wypoczynek jak również tych, którzy relaksują się robiąc zakupy.

Twitter updates

RSS not configured

Sponsors